Kompresory śrubowe – budowa, rodzaje i ich wykorzystanie

Sprężarki tudzież nazywane też kompresorami, które służą do wytworzenia skompresowanego powietrza, znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Tak naprawdę dostępnych jest kilka typów sprężarek, a jednymi z najbardziej popularnych są wyjątkowo wydajne sprężarki śrubowe.

Konstrukcja i zasada działania

Najprostsze modele dostępne w naszej ofercie handlowej składają się z dwóch typów obracających się w przeciwnych kierunkach wirników. Jeden jest wklęsły, a drugi wypukły i kojarzą się z cylindrami połączonymi półosiowo. Wprowadzenie ich w ruch przyczynia się do niwelowania wolnej przestrzeni pomiędzy nimi, a tym samym wytwarzania sprężonego powietrza o różnorodnym ciśnieniu. Chodzi o to, aby maksymalnie zwiększyć ciśnienie gazu i zarazem zmniejszyć jego ilość. W przemyśle najczęściej stosuje się kompresory sprężające gaz do ciśnienia na poziomie 4-13 barów. Bardziej zaawansowane konstrukcyjnie modele wykorzystują zmienną prędkość obrotową, a także nieustanny pomiar ciśnienia, aby umożliwić adaptację przepływu gazu do bieżącego zapotrzebowania. Zwraca się szczególną uwagę na osiągnięcie jak najbardziej zwartych rozmiarów, a przede wszystkim na rozruch pozbawiony nieprzyjemnych wibracji, aby nie trzeba było stosować dodatkowych amortyzatorów sprężynowych, aczkolwiek są dostępne modele wyposażone w specjalne tłumiki wibracji pochłaniające wibracje o wysokiej częstotliwości, co czyni pracę jeszcze bardziej efektywną i łatwiejszą.

Kompresor śrubowy SMARTronic 90 Vario wyprodukowany przez czeską firmę Atmos.

Sprawność sprężania zależy nie tylko od stopnia szczelności pomiędzy samymi śrubami, ale również pomiędzy wirnikami a obudową. Dużym walorem sprężarek śrubowych będzie ich wysoka wydajność pracy oraz energooszczędność, więc są niezwykle chętnie wykorzystywane w rozmaitych gałęziach przemysłu.

Sprężarki śrubowe – rodzaje

Należy podkreślić, że kompresory śrubowe są wyjątkowo elastycznymi urządzeniami, które bezproblemowo udaje się przystosować do wymaganej wydajności. Takie opcje adaptacyjne są możliwe dzięki różnorodności modeli.

  • Sprężarki bezolejowe

W procesie sprężania w tym typie urządzeń wykorzystuje się wyłącznie wodę, więc nie ma zastosowania uszczelnienie w postaci filtru olejowego, natomiast wyposaża się sprężarkę w filtry eliminujące drobnoustroje, jak pyłki, wirusy czy też bakterie. W ten oto sposób powstaje bardzo czyste skompresowane powietrze, które wykorzystuje się w gałęziach przemysłu wymagających wysokich standardów higienicznych i braku zawartości oleju w sprężonym powietrzu, głównie w przemyśle medycznym i farmaceutycznym, ale także przy produkcji półprzewodników i w przemyśle papierniczym. Sprężarki bezolejowe charakteryzują się niewielkimi gabarytami i małą wagą, więc są łatwe w transporcie, ich obsługa nie sprawia żadnych problemów i uznaje się je za przyjazne dla środowiska naturalnego.

  • Sprężarki olejowe

W tego typu modelach do komory sprężania wtryskuje się olej, który gwarantuje odpowiednią szczelność w płaszczyźnie pomiędzy wirnikami, a jednocześnie będzie chłodzić element sprężający. Sprężarka śrubowa olejowa ma bardzo dużą wydajność pracy i może działać w sposób stały. Waży zdecydowanie więcej w porównaniu z modelem bezolejowym, ale zazwyczaj ma kółka jezdne, dzięki czemu łatwiej urządzenie przemieszczać. Schemat pracy polega na separacji oleju ze strumienia skompresowanego powietrza, aby go schłodzić i przefiltrować, a następnie skierować ponownie do komory sprężania. W związku z tym, że powietrze na wylocie z elementu sprężającego będzie zawierać obniżające jego jakość cząsteczki oleju i wody, to konieczne okazuje się zastosowanie separacji cyklonowej oraz dodatkowej filtracji powietrza sprężonego w filtrach. Gromadzący się w końcowej chłodnicy lub zbiorniku buforowym kondensat końcowy, który stanowi mieszaninę wody i cząstek oleju, zostaje odprowadzony bezpośrednio do urządzeń oddzielających olej od wody, aby oczyszczoną wodę można było w pełni bezpiecznie usunąć do kanalizacji.

Znalezione obrazy dla zapytania screw compressor
Wnętrze modułu śrubowego kompresora przemysłowego.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Urządzenia te są dość uniwersalne i łatwo je przystosować do konkretnych zadań. Można decydować się na modele wyciszone, kiedy charakter pracy wymaga skupienia i dużej precyzji, a więc w przemyśle farmaceutycznym, optycznym czy elektronicznym. Modele stacjonarne wykorzystywane są zwłaszcza do podawania skompresowanego powietrza do instalacji przemysłowych, z kolei urządzenia przenośne stosuje się w miejscach, gdzie nie szans na podłączenie modelu stacjonarnego. Można je wykorzystać zarówno na wolnym powietrzu, jak i we wnętrzach hal przemysłowych. Sprężarki śrubowe mają różną wydajność oraz właściwości i dlatego stosuje się je jako kompresory w warsztatach czy laboratoriach, ale również jako przemysłowe urządzenia produkcyjne w przemyśle lotniczym, petrochemicznym, metalurgicznym bądź spożywczym.

Przykładowa wizualizacja sprężarkowni wraz z użyciem maszyn napędzanych sprężonym powietrzem.

źródło: www.budownictwo.org/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *